British Finn Association

British Nationals

Thu 04-Jul-2019 to Sun 07-Jul-2019

Finn

Nationals

Series Results

Last scored Mon 08-Jul-2019 10:06 as provisional. Red scores are discarded.

Sailed: 7. Discards: 1. Competitors: 46. Scoring System: Low Points (Appendix A). Rating System: 1 Design.

Scroll down for a key to races

Rank: 1 Sail#: GBR 81
Helm: James Skulczuk (WPNSA/MYC)
Gross Pts: 17 Net Pts: 13
Race Results:
Rank: 2 Sail#: GBR 38
Helm: Callum Dixon (Docklands Sailing & Watersports Centre)
Gross Pts: 33 Net Pts: 20
Race Results:
Rank: 3 Sail#: GBR 96
Helm: Hector Simpson (Yorkshire Dales SC)
Gross Pts: 39 Net Pts: 30
Race Results:
Rank: 4 Sail#: GBR 5
Helm: John Greenwood (West Kirby SC)
Gross Pts: 61 Net Pts: 38
Race Results:
Rank: 5 Sail#: GBR 29
Helm: Pete McCoy (ESSC)
Gross Pts: 63 Net Pts: 46
Race Results:
Rank: 6 Sail#: GBR 635
Helm: Simon Percival (Christchurch SC)
Gross Pts: 63 Net Pts: 49
Race Results:
Rank: 7 Sail#: GBR 74
Helm: Lawrence Crispin (Stone SC)
Gross Pts: 77 Net Pts: 52
Race Results:
Rank: 8 Sail#: GBR 2
Helm: Allen Burrell (Thorpe Bay YC)
Gross Pts: 75 Net Pts: 57
Race Results:
Rank: 9 Sail#: GBR 28
Helm: Jack Arnell (Christchurch SC)
Gross Pts: 91 Net Pts: 63
Race Results:
Rank: 10 Sail#: JPN 6
Helm: Hajime Kokumai (Hayama SC)
Gross Pts: 98 Net Pts: 70
Race Results:
Rank: 11 Sail#: GBR 567
Helm: Martin Hughes (Warsash SC)
Gross Pts: 89 Net Pts: 70
Race Results:
Rank: 12 Sail#: JPN 7
Helm: Yuki Nishio (Wakayama Medical University)
Gross Pts: 93 Net Pts: 71
Race Results:
Rank: 13 Sail#: SWE 14
Helm: Stefan Nordstrom (KKF)
Gross Pts: 108 Net Pts: 80
Race Results:
Rank: 14 Sail#: GBR 86
Helm: Fergus Allan (Loch Earn SC)
Gross Pts: 118 Net Pts: 91
Race Results:
Rank: 15 Sail#: GBR 728
Helm: Ady Pels (Harwich Town SC)
Gross Pts: 130 Net Pts: 92
Race Results:
Rank: 16 Sail#: GBR 100
Helm: Matthew Walker (Mengeham Rythe SC)
Gross Pts: 140 Net Pts: 93
Race Results:
Rank: 17 Sail#: GBR 750
Helm: Ivan Burden (Porchester SC)
Gross Pts: 125 Net Pts: 96
Race Results:
Rank: 18 Sail#: GBR 581
Helm: Alex Atkins (Christchurch SC)
Gross Pts: 133 Net Pts: 104
Race Results:
Rank: 19 Sail#: GBR 21
Helm: Michael de Courcy (Mengeham Rythe SC)
Gross Pts: 155 Net Pts: 108
Race Results:
Rank: 20 Sail#: GBR 61
Helm: John Heyes (Mengeham Rythe SC)
Gross Pts: 147 Net Pts: 110
Race Results:
Rank: 21 Sail#: GBR 20 JA
Helm: Jack Acton (Christchurch SC)
Gross Pts: 142 Net Pts: 112
Race Results:
Rank: 22 Sail#: GBR 707
Helm: Iona Dixon (Docklands Sailing & Watersports Centre)
Gross Pts: 144 Net Pts: 117
Race Results:
Rank: 23 Sail#: GBR 564
Helm: Peter Vinton (Warsash SC)
Gross Pts: 162 Net Pts: 128
Race Results:
Rank: 24 Sail#: GBR 1
Helm: Sander Kooij (Thorpe Bay YC)
Gross Pts: 173 Net Pts: 135
Race Results:
Rank: 25 Sail#: GBR 80
Helm: Ray New (Christchurch SC)
Gross Pts: 173 Net Pts: 136
Race Results:
Rank: 26 Sail#: GBR 681
Helm: Garry Phare (Royal Torbay YC)
Gross Pts: 178 Net Pts: 139
Race Results:
Rank: 27 Sail#: GBR 34
Helm: Peter Blick (Christchurch SC)
Gross Pts: 173 Net Pts: 140
Race Results:
Rank: 28 Sail#: GBR 93
Helm: Tim Simpson (Yorkshire Dales SC)
Gross Pts: 187 Net Pts: 152
Race Results:
Rank: 29 Sail#: GBR 4
Helm: Russ Ward (Mengeham Rythe SC)
Gross Pts: 201 Net Pts: 154
Race Results:
Rank: 30 Sail#: GBR 13
Helm: Roman Khodykin (Mengeham Rythe SC)
Gross Pts: 203 Net Pts: 156
Race Results:
Rank: 31 Sail#: GBR 19
Helm: Simon Hoult (Hayling Island SC)
Gross Pts: 206 Net Pts: 159
Race Results:
Rank: 32 Sail#: GBR 691
Helm: Didge Everett (Harwich Town SC)
Gross Pts: 211 Net Pts: 168
Race Results:
Rank: 33 Sail#: GBR 40
Helm: Russell New (Christchurch SC)
Gross Pts: 227 Net Pts: 185
Race Results:
Rank: 34 Sail#: GBR 37
Helm: Steve Hayles (Christchurch SC)
Gross Pts: 235 Net Pts: 188
Race Results:
Rank: 35 Sail#: GBR 16
Helm: Tim Harper (West Lancashire YC)
Gross Pts: 237 Net Pts: 192
Race Results:
Rank: 36 Sail#: GBR 575
Helm: Simon Philbrick (Christchurch SC)
Gross Pts: 240 Net Pts: 196
Race Results:
Rank: 37 Sail#: GBR 42
Helm: Richard Phillips (Christchurch SC)
Gross Pts: 241 Net Pts: 201
Race Results:
Rank: 38 Sail#: GBR 30
Helm: Ian Frayne (Mengeham Rythe SC)
Gross Pts: 249 Net Pts: 205
Race Results:
Rank: 39 Sail#: GBR 619
Helm: Chris Barbary (Warsash SC)
Gross Pts: 251 Net Pts: 209
Race Results:
Rank: 40 Sail#: GBR 17
Helm: Simon Petit (Mengeham Rythe SC)
Gross Pts: 266 Net Pts: 219
Race Results:
Rank: 41 Sail#: GBR 58
Helm: Paul Brown (Notts County SC)
Gross Pts: 267 Net Pts: 222
Race Results:
Rank: 42 Sail#: GBR 699
Helm: Richard Crane
Gross Pts: 267 Net Pts: 224
Race Results:
Rank: 43 Sail#: GBR 22
Helm: Andrew Wylam (Mengeham Rythe SC)
Gross Pts: 266 Net Pts: 225
Race Results:
Rank: 44 Sail#: GBR 48
Helm: Ant Walker (Mengeham Rythe SC)
Gross Pts: 274 Net Pts: 227
Race Results:
Rank: 45 Sail#: GBR 66
Helm: Robin Grange (Mengeham Rythe SC)
Gross Pts: 313 Net Pts: 266
Race Results:
Rank: 46 Sail#: GBR 73
Helm: Martin Ibbotson (Beaver SC)
Gross Pts: 324 Net Pts: 277
Race Results:

Race Key

Race Name Start Date
R1 RACE 1 05-Jul-2019 12:00:00
R2 RACE 2 05-Jul-2019 13:30:00
R3 RACE 4 06-Jul-2019 13:30:00
R4 RACE 5 06-Jul-2019 14:30:00
R5 RACE 7 07-Jul-2019 10:30:00
R6 RACE 8 07-Jul-2019 11:15:00
R7 RACE 3 07-Jul-2019 12:30:00

back