Itchenor Sailing Club

Swallow Class

Thompson Trophy (TH)

Series Results

Last scored Sat 22-Jun-2019 13:29 as provisional. Red scores are discarded.

Sailed: 4. Discards: 1. Competitors: 16. Scoring System: Low Points (Appendix A). Rating System: 1 Design.

Scroll down for a key to races

Rank: 1 Sail#: 82
Boat: Marengo
Entrants: Carolyn Brigg, Rufus Warner, Sue Hamlyn, Philip Pascall
Gross Pts: 23 Net Pts: 6
Race Results:
Rank: 2 Sail#: 67
Boat: Solitude
Entrants: Anthony Lunch, Andrew Reid, Adam Levitt
Gross Pts: 30 Net Pts: 13
Race Results:
Rank: 3 Sail#: 86
Boat: Migrant
Entrants: Charles Fisher, Chris Fox, Nigel Glennie, James Leaver, Richard Thompson
Gross Pts: 31 Net Pts: 14
Race Results:
Rank: 4 Sail#: 90
Boat: Ka Nyenga
Entrants: M Robinson, M Lindsay, A Christie, G Marsden, C Murphy, N Sandberg
Gross Pts: 37 Net Pts: 20
Race Results:
Rank: 5 Sail#: 95
Boat: Osprey
Entrants: James Hartley, Jeremy Sibthorp, Rob Sutherland
Gross Pts: 38 Net Pts: 21
Race Results:
Rank: 6 Sail#: 94
Boat: Merlin
Entrants: J Kinross.
Gross Pts: 40 Net Pts: 23
Race Results:
Rank: 7 Sail#: 60
Boat: Whimbrel
Entrants: P Snell, J Webber, M Cover
Gross Pts: 43 Net Pts: 26
Race Results:
Rank: 8 Sail#: 74
Boat: Archon
Entrants: Malcolm Green, Chris Creak
Gross Pts: 45 Net Pts: 28
Race Results:
Rank: 9 Sail#: 80
Boat: Blue Tit
Entrants: Tom Clarence-Smith, Andrew Dunlop, Paul Giles
Gross Pts: 46 Net Pts: 29
Race Results:
Rank: 10 Sail#: 03
Boat: Skua
Entrants: Harry Roome, Prue Roome, Charles Roome
Gross Pts: 52 Net Pts: 35
Race Results:
Rank: 11 Sail#: 81
Boat: Goosander
Entrants: N Upton, W Knight, M Upton, T Taylor, S Bell,
Gross Pts: 53 Net Pts: 36
Race Results:
Rank: 12 Sail#: 73
Boat: Kingfisher
Entrants: Graham Barnes
Gross Pts: 54 Net Pts: 37
Race Results:
Rank: 13 Sail#: 76
Boat: Harlequin
Entrants: Mark Walker, James Govan, Peter McGleughlin
Gross Pts: 54 Net Pts: 37
Race Results:
Rank: 14 Sail#: 87
Boat: Echo
Entrants: Simon Miller, George Miller, Charles Hindson
Gross Pts: 55 Net Pts: 38
Race Results:
Rank: 15 Sail#: 83
Boat: Kansu
Entrants: James Birkett, Tim Steer, Amanda Birkett
Gross Pts: 55 Net Pts: 38
Race Results:
Rank: 16 Sail#: 70
Boat: Curlew
Entrants: Simon Slater, James Baron, Tim Boswijk
Gross Pts: 56 Net Pts: 39
Race Results:

Race Key

Race Name Start Date
R1 RACE 1 11-May-2019 09:30:00
R2 RACE 2 11-May-2019 13:10:00
R3 RACE CREATED 15 JUN 2019 15:54 15-Jun-2019 13:20:00
R4 RACE 1 22-Jun-2019 12:27:54

back