Itchenor Sailing Club

Swallow Class

Toucantoo Bowl (TO)

Series Results

Last scored Wed 05-Jun-2019 09:09 as provisional. Red scores are discarded.

Sailed: 9. Discards: 2. Competitors: 18. Scoring System: Low Points (Appendix A). Rating System: 1 Design.

Scroll down for a key to races

Rank: 1 Sail#: 90
Boat: Ka Nyenga
Entrants: M Robinson, M Lindsay, A Christie, G Marsden, C Murphy, N Sandberg
Gross Pts: 57 Net Pts: 24
Race Results:
Rank: 2 Sail#: 67
Boat: Solitude
Entrants: Anthony Lunch, Andrew Reid, Adam Levitt
Gross Pts: 71.5 Net Pts: 33.5
Race Results:
Rank: 3 Sail#: 93
Boat: Gwaihir
Entrants: Mike Wigmore, Mark Struckett, Charles Hyatt
Gross Pts: 100 Net Pts: 62
Race Results:
Rank: 4 Sail#: 60
Boat: Whimbrel
Entrants: P Snell, J Webber, M Cover
Gross Pts: 107 Net Pts: 69
Race Results:
Rank: 5 Sail#: 87
Boat: Echo
Entrants: Simon Miller, George Miller, Charles Hindson
Gross Pts: 111 Net Pts: 73
Race Results:
Rank: 6 Sail#: 03
Boat: Skua
Entrants: Harry Roome, Prue Roome, Charles Roome
Gross Pts: 120 Net Pts: 82
Race Results:
Rank: 7 Sail#: 74
Boat: Archon
Entrants: Malcolm Green, Chris Creak
Gross Pts: 136.5 Net Pts: 98.5
Race Results:
Rank: 8 Sail#: 95
Boat: Osprey
Entrants: James Hartley, Jeremy Sibthorp, Rob Sutherland
Gross Pts: 141 Net Pts: 103
Race Results:
Rank: 9 Sail#: 91
Boat: Spectre
Entrants: Adrian Fisk, Roger Heath, Mike Jefferies, Piers Shepherd
Gross Pts: 141 Net Pts: 103
Race Results:
Rank: 10 Sail#: 70
Boat: Curlew
Entrants: Simon Slater, James Baron, Tim Boswijk
Gross Pts: 141 Net Pts: 103
Race Results:
Rank: 11 Sail#: 92
Boat: Cockersoottie
Entrants: Charles Prescot, Alistair Impey
Gross Pts: 142 Net Pts: 104
Race Results:
Rank: 12 Sail#: 73
Boat: Kingfisher
Entrants: Graham Barnes
Gross Pts: 144 Net Pts: 106
Race Results:
Rank: 13 Sail#: 83
Boat: Kansu
Entrants: James Birkett, Tim Steer, Amanda Birkett
Gross Pts: 147 Net Pts: 109
Race Results:
Rank: 14 Sail#: 82
Boat: Marengo
Entrants: Carolyn Brigg, Rufus Warner, Sue Hamlyn, Philip Pascall
Gross Pts: 148 Net Pts: 110
Race Results:
Rank: 15 Sail#: 86
Boat: Migrant
Entrants: Charles Fisher, Chris Fox, Nigel Glennie, James Leaver, Richard Thompson
Gross Pts: 148 Net Pts: 110
Race Results:
Rank: 16 Sail#: 80
Boat: Blue Tit
Entrants: Tom Clarence-Smith, Andrew Dunlop, Paul Giles
Gross Pts: 154 Net Pts: 116
Race Results:
Rank: 17 Sail#: 76
Boat: Harlequin
Entrants: Mark Walker, James Govan, Peter McGleughlin
Gross Pts: 157 Net Pts: 119
Race Results:
Rank: 18 Sail#: 81
Boat: Goosander
Entrants: N Upton, W Knight, M Upton, T Taylor, S Bell,
Gross Pts: 158 Net Pts: 120
Race Results:

Race Key

Race Name Start Date
R1 RACE 30-Mar-2019 14:10:00
R2 RACE 1 06-Apr-2019 09:30:00
R3 RACE 2 06-Apr-2019 10:40:00
R4 RACE 4 06-Apr-2019 13:10:00
R5 RACE 5 19-Apr-2019 09:38:00
R6 RACE 6 19-Apr-2019 15:14:23
R7 RACE CREATED 22 APR 2019 13:33 22-Apr-2019 12:33:52
R8 RACE 1 01-Jun-2019 15:49:07
R9 RACE 2 01-Jun-2019 15:54:44

back