Itchenor Sailing Club

XOD Class

Benson Platter

Series Results

Last scored Fri 15-Jun-2018 15:17 as provisional. Red scores are discarded.

Sailed: 5. Discards: 1. Competitors: 25. Scoring System: Low Points (Appendix A). Rating System: 1 Design.

Scroll down for a key to races

Rank: 1 Sail#: 80
Boat: Lass (W)
Entrants: Ian Andrew, Richard & Mille Bullock, Jeremy Lear, John Tremlett
Gross Pts: 10 Net Pts: 6
Race Results:
Rank: 2 Sail#: 174
Boat: Foxglove
Entrants: Alastair & Jackie Ashford
Gross Pts: 36 Net Pts: 10
Race Results:
Rank: 3 Sail#: 182
Boat: Sweet X (S)
Entrants: Mark Palmer
Gross Pts: 22 Net Pts: 11
Race Results:
Rank: 4 Sail#: 91
Boat: Astralita (W)
Entrants: Michael Martell, Fraser Graham, Tim Copsey
Gross Pts: 24 Net Pts: 15
Race Results:
Rank: 5 Sail#: 26
Boat: Catherine (W)
Entrants: Colin McKinnon, Neil Hart
Gross Pts: 29 Net Pts: 20
Race Results:
Rank: 6 Sail#: 50
Boat: Xcitation (W)
Entrants: Roger Yeoman, Mike Moss
Gross Pts: 28 Net Pts: 21
Race Results:
Rank: 7 Sail#: 64
Boat: Lightwood
Entrants: Michael O'Donnell, Steve Lawrence
Gross Pts: 48 Net Pts: 22
Race Results:
Rank: 8 Sail#: 188
Boat: Princess Jalina (W)
Entrants: David Palmer
Gross Pts: 38 Net Pts: 28
Race Results:
Rank: 9 Sail#: 51
Boat: Athena (W)
Entrants: David McGregor, Renee McGregor, Beverly Coghlan
Gross Pts: 41 Net Pts: 28
Race Results:
Rank: 10 Sail#: 55
Boat: Falconet (S)
Entrants: Alan Perry, Ron Parker, Jim Dunn, Peter Lawrence
Gross Pts: 49 Net Pts: 37
Race Results:
Rank: 11 Sail#: 82
Boat: Magic Dragon (W)
Entrants: David Oddie, Andy Oddie
Gross Pts: 61 Net Pts: 43
Race Results:
Rank: 12 Sail#: 152
Boat: Beaver (S)
Entrants: William, Penny, Chris, Clare, Nick, Mike
Gross Pts: 61 Net Pts: 43
Race Results:
Rank: 13 Sail#: 101
Boat: Thora (S)
Entrants: Ted Roose, Bill Barnes, David Priscott
Gross Pts: 61 Net Pts: 47
Race Results:
Rank: 14 Sail#: 116
Boat: Thalia (S)
Entrants: Phil & Liz Chowienczyk
Gross Pts: 67 Net Pts: 48
Race Results:
Rank: 15 Sail#: 158
Boat: Terrapin (S)
Entrants: Roy Griggs, Mike Scott, Robin Wootton
Gross Pts: 67 Net Pts: 50
Race Results:
Rank: 16 Sail#: 132
Boat: Harmony (P)
Entrants: John & Linda Tattersall
Gross Pts: 78 Net Pts: 59
Race Results:
Rank: 17 Sail#: 184
Boat: Quixotic (P)
Entrants: Jerrold Alexander, David Brittain, Steve Dover
Gross Pts: 91 Net Pts: 68
Race Results:
Rank: 18 Sail#: 151
Boat: Xanadu (P)
Entrants: Jasper Bardon, Tony Monks
Gross Pts: 91 Net Pts: 70
Race Results:
Rank: 19 Sail#: 103
Boat: Minx (P)
Entrants: James Vernon, George Vernon and James Horsley
Gross Pts: 91 Net Pts: 70
Race Results:
Rank: 20 Sail#: 192
Boat: Felix (P)
Entrants: Tony Probert
Gross Pts: 98 Net Pts: 72
Race Results:
Rank: 21 Sail#: 65
Boat: Veronique (S)
Entrants: Michael McNish, Andrew Lennox
Gross Pts: 104 Net Pts: 78
Race Results:
Rank: 22 Sail#: 189
Boat: Onyx
Entrants: Tim Cath, Niki Cath, Steve Roose
Gross Pts: 102 Net Pts: 80
Race Results:
Rank: 23 Sail#: 165
Boat: Tortoise
Entrants: Brian Harding, Matt Holmes, Derek Priestly
Gross Pts: 110 Net Pts: 84
Race Results:
Rank: 24 Sail#: 129
Boat: Vixen (P)
Entrants: Tony Norrington, Ian Hislop, Joe Kerridge
Gross Pts: 120 Net Pts: 94
Race Results:
Rank: 25 Sail#: 154
Boat: Drover (P)
Entrants: Ashley Hatton, Gary Hogg, John Mills
Gross Pts: 121 Net Pts: 95
Race Results:

Race Key

Race Name Start Date
R1 XOD RACE 1 11-Jun-2018 09:50:00
R2 XOD RACE 2 12-Jun-2018 10:00:00
R3 XOD RACE 3 13-Jun-2018 10:02:07
R4 XOD RACE 4 15-Jun-2018 11:08:00
R5 XOD RACE 5 15-Jun-2018 12:40:00

back