Christchurch Sailing Club

Finn Southern Area Championship

Sat 02-Jun-2018 to Sun 03-Jun-2018

Finn

Finn Southern Area Championship

back

Series Results

Last scored Sat 02-Jun-2018 15:47 as provisional. Red scores are discarded.

Sailed: 3. Discards: 0. Competitors: 30. Scoring System: Low Points (Appendix A).

Rank: 1 Sail#: GBR 98
Boat: Cameron Tweedle (U23)
Entrants: WPNSA
Gross Pts: 3 Net Pts: 3
Results: 1, 1, 1
Rank: 2 Sail#: GBR 55
Boat: Henry Bagnall (O)
Entrants: Gurnard SC
Gross Pts: 10 Net Pts: 10
Results: 2, 5, 3
Rank: 3 Sail#: GBR 28
Boat: Jack Arnell (U23)
Entrants: Christchurch SC
Gross Pts: 12 Net Pts: 12
Results: 8, 2, 2
Rank: 4 Sail#: GBR 74
Boat: Lawrence Crispin (GM)
Entrants: Stone SC
Gross Pts: 14 Net Pts: 14
Results: 6, 3, 5
Rank: 5 Sail#: GBR 635
Boat: Simon Percival (M)
Entrants: Christchurch SC
Gross Pts: 15 Net Pts: 15
Results: 7, 4, 4
Rank: 6 Sail#: GBR 37
Boat: Steve Hayles (M)
Entrants: Christchurch SC
Gross Pts: 17 Net Pts: 17
Results: 5, 6, 6
Rank: 7 Sail#: GBR 750
Boat: Ivan Burden (GM)
Entrants: Burridge SC
Gross Pts: 29 Net Pts: 29
Results: 11, 10, 8
Rank: 8 Sail#: GBR 20
Boat: Andy Denison (GM)
Entrants: Christchurch SC
Gross Pts: 31 Net Pts: 31
Results: 12, 8, 11
Rank: 9 Sail#: GBR 80
Boat: Ray New (L)
Entrants: Christchurch SC
Gross Pts: 36 Net Pts: 36
Results: 13, 7, 16
Rank: 10 Sail#: GBR 88
Boat: Jonathan Tweedle (M)
Entrants: Oxford SC
Gross Pts: 36 Net Pts: 36
Results: 10, 12, 14
Rank: 11 Sail#: GBR 69
Boat: Cy Grisley (M)
Entrants: Keyhaven YC
Gross Pts: 38 Net Pts: 38
Results: 15, 11, 12
Rank: 12 Sail#: GBR 62
Boat: Jerry Andrews (GM)
Entrants: RHYC
Gross Pts: 40 Net Pts: 40
Results: 18, 13, 9
Rank: 13 Sail#: GBR 21
Boat: Michael de Courcy (GM)
Entrants: Mengeham Rythe SC
Gross Pts: 41 Net Pts: 41
Results: 3, 31, 7
Rank: 14 Sail#: GBR 100
Boat: Matthew Walker (M)
Entrants: Mengeham Rythe SC
Gross Pts: 45 Net Pts: 45
Results: 21, 9, 15
Rank: 15 Sail#: GBR 33
Boat: Kieron Holt (M)
Entrants: Warsash SC
Gross Pts: 47 Net Pts: 47
Results: 19, 15, 13
Rank: 16 Sail#: GBR 703
Boat: Matthew Wright (O)
Entrants: Keyhaven YC
Gross Pts: 48 Net Pts: 48
Results: 14, 14, 20
Rank: 17 Sail#: GBR 22
Boat: Andrew Wylam (GGM)
Entrants: Mengeham Rythe SC
Gross Pts: 49 Net Pts: 49
Results: 22, 17, 10
Rank: 18 Sail#: GBR 12
Boat: Jack Acton (U23)
Entrants: Christchurch SC
Gross Pts: 55 Net Pts: 55
Results: 20, 16, 19
Rank: 19 Sail#: GBR 620
Boat: Laurence Peters (GM)
Entrants: Christchurch SC
Gross Pts: 59 Net Pts: 59
Results: 23, 18, 18
Rank: 20 Sail#: GBR 42
Boat: Richard Phillips (GGM)
Entrants: Christchurch SC
Gross Pts: 62 Net Pts: 62
Results: 25, 20, 17
Rank: 21 Sail#: GBR 49
Boat: James Downer (O)
Entrants: Gurnard SC (CWC)
Gross Pts: 66 Net Pts: 66
Results: 4, 31, 31
Rank: 22 Sail#: GBR 34
Boat: Peter Blick (GGM)
Entrants: Keyhaven YC
Gross Pts: 66 Net Pts: 66
Results: 24, 21, 21
Rank: 23 Sail#: GBR 281
Boat: Merrick Gill (M)
Entrants: Christchurch SC
Gross Pts: 67 Net Pts: 67
Results: 17, 19, 31
Rank: 24 Sail#: GBR 61
Boat: John Heyes (GM)
Entrants: Mengeham Rythe SC
Gross Pts: 71 Net Pts: 71
Results: 9, 31, 31
Rank: 25 Sail#: GBR 619
Boat: R Crane (GM)
Entrants:
Gross Pts: 71 Net Pts: 71
Results: 27, 22, 22
Rank: 26 Sail#: GBR 40
Boat: Russell New (M)
Entrants: Christchurch SC
Gross Pts: 73 Net Pts: 73
Results: 26, 23, 24
Rank: 27 Sail#: GBR 57
Boat: Anthony Huggett (M)
Entrants: BurghField SC
Gross Pts: 77 Net Pts: 77
Results: 30, 24, 23
Rank: 28 Sail#: GBR 13
Boat: Roman Khodykin (M)
Entrants: MRSC
Gross Pts: 78 Net Pts: 78
Results: 16, 31, 31
Rank: 29 Sail#: GBR 611
Boat: Tony Lock (L)
Entrants: Christchurch SC
Gross Pts: 90 Net Pts: 90
Results: 28, 31, 31
Rank: 30 Sail#: GBR 577
Boat: Roddy Steel (GM)
Entrants: Keyhaven YC
Gross Pts: 91 Net Pts: 91
Results: 29, 31, 31

Race Key

Race Name Start Date
R1 RACE #1 02-Jun-2018 11:34:48
R2 RACE #2 02-Jun-2018 12:25:29
R3 RACE #3 02-Jun-2018 13:23:56

Individual Race Results

02-Jun-2018 11:34:48 RACE #1
Sail#: GBR 98
Boat: Cameron Tweedle (U23)
Entrants: WPNSA
Code: RES
Points: 1
Sail#: GBR 55
Boat: Henry Bagnall (O)
Entrants: Gurnard SC
Code: RES
Points: 2
Sail#: GBR 21
Boat: Michael de Courcy (GM)
Entrants: Mengeham Rythe SC
Code: RES
Points: 3
Sail#: GBR 49
Boat: James Downer (O)
Entrants: Gurnard SC (CWC)
Code: RES
Points: 4
Sail#: GBR 37
Boat: Steve Hayles (M)
Entrants: Christchurch SC
Code: RES
Points: 5
Sail#: GBR 74
Boat: Lawrence Crispin (GM)
Entrants: Stone SC
Code: RES
Points: 6
Sail#: GBR 635
Boat: Simon Percival (M)
Entrants: Christchurch SC
Code: RES
Points: 7
Sail#: GBR 28
Boat: Jack Arnell (U23)
Entrants: Christchurch SC
Code: RES
Points: 8
Sail#: GBR 61
Boat: John Heyes (GM)
Entrants: Mengeham Rythe SC
Code: RES
Points: 9
Sail#: GBR 88
Boat: Jonathan Tweedle (M)
Entrants: Oxford SC
Code: RES
Points: 10
Sail#: GBR 750
Boat: Ivan Burden (GM)
Entrants: Burridge SC
Code: RES
Points: 11
Sail#: GBR 20
Boat: Andy Denison (GM)
Entrants: Christchurch SC
Code: RES
Points: 12
Sail#: GBR 80
Boat: Ray New (L)
Entrants: Christchurch SC
Code: RES
Points: 13
Sail#: GBR 703
Boat: Matthew Wright (O)
Entrants: Keyhaven YC
Code: RES
Points: 14
Sail#: GBR 69
Boat: Cy Grisley (M)
Entrants: Keyhaven YC
Code: RES
Points: 15
Sail#: GBR 13
Boat: Roman Khodykin (M)
Entrants: MRSC
Code: RES
Points: 16
Sail#: GBR 281
Boat: Merrick Gill (M)
Entrants: Christchurch SC
Code: RES
Points: 17
Sail#: GBR 62
Boat: Jerry Andrews (GM)
Entrants: RHYC
Code: RES
Points: 18
Sail#: GBR 33
Boat: Kieron Holt (M)
Entrants: Warsash SC
Code: RES
Points: 19
Sail#: GBR 12
Boat: Jack Acton (U23)
Entrants: Christchurch SC
Code: RES
Points: 20
Sail#: GBR 100
Boat: Matthew Walker (M)
Entrants: Mengeham Rythe SC
Code: RES
Points: 21
Sail#: GBR 22
Boat: Andrew Wylam (GGM)
Entrants: Mengeham Rythe SC
Code: RES
Points: 22
Sail#: GBR 620
Boat: Laurence Peters (GM)
Entrants: Christchurch SC
Code: RES
Points: 23
Sail#: GBR 34
Boat: Peter Blick (GGM)
Entrants: Keyhaven YC
Code: RES
Points: 24
Sail#: GBR 42
Boat: Richard Phillips (GGM)
Entrants: Christchurch SC
Code: RES
Points: 25
Sail#: GBR 40
Boat: Russell New (M)
Entrants: Christchurch SC
Code: RES
Points: 26
Sail#: GBR 619
Boat: R Crane (GM)
Entrants:
Code: RES
Points: 27
Sail#: GBR 611
Boat: Tony Lock (L)
Entrants: Christchurch SC
Code: RES
Points: 28
Sail#: GBR 577
Boat: Roddy Steel (GM)
Entrants: Keyhaven YC
Code: RES
Points: 29
Sail#: GBR 57
Boat: Anthony Huggett (M)
Entrants: BurghField SC
Code: RES
Points: 30
02-Jun-2018 12:25:29 RACE #2
Sail#: GBR 98
Boat: Cameron Tweedle (U23)
Entrants: WPNSA
Code: RES
Points: 1
Sail#: GBR 28
Boat: Jack Arnell (U23)
Entrants: Christchurch SC
Code: RES
Points: 2
Sail#: GBR 74
Boat: Lawrence Crispin (GM)
Entrants: Stone SC
Code: RES
Points: 3
Sail#: GBR 635
Boat: Simon Percival (M)
Entrants: Christchurch SC
Code: RES
Points: 4
Sail#: GBR 55
Boat: Henry Bagnall (O)
Entrants: Gurnard SC
Code: RES
Points: 5
Sail#: GBR 37
Boat: Steve Hayles (M)
Entrants: Christchurch SC
Code: RES
Points: 6
Sail#: GBR 80
Boat: Ray New (L)
Entrants: Christchurch SC
Code: RES
Points: 7
Sail#: GBR 20
Boat: Andy Denison (GM)
Entrants: Christchurch SC
Code: RES
Points: 8
Sail#: GBR 100
Boat: Matthew Walker (M)
Entrants: Mengeham Rythe SC
Code: RES
Points: 9
Sail#: GBR 750
Boat: Ivan Burden (GM)
Entrants: Burridge SC
Code: RES
Points: 10
Sail#: GBR 69
Boat: Cy Grisley (M)
Entrants: Keyhaven YC
Code: RES
Points: 11
Sail#: GBR 88
Boat: Jonathan Tweedle (M)
Entrants: Oxford SC
Code: RES
Points: 12
Sail#: GBR 62
Boat: Jerry Andrews (GM)
Entrants: RHYC
Code: RES
Points: 13
Sail#: GBR 703
Boat: Matthew Wright (O)
Entrants: Keyhaven YC
Code: RES
Points: 14
Sail#: GBR 33
Boat: Kieron Holt (M)
Entrants: Warsash SC
Code: RES
Points: 15
Sail#: GBR 12
Boat: Jack Acton (U23)
Entrants: Christchurch SC
Code: RES
Points: 16
Sail#: GBR 22
Boat: Andrew Wylam (GGM)
Entrants: Mengeham Rythe SC
Code: RES
Points: 17
Sail#: GBR 620
Boat: Laurence Peters (GM)
Entrants: Christchurch SC
Code: RES
Points: 18
Sail#: GBR 281
Boat: Merrick Gill (M)
Entrants: Christchurch SC
Code: RES
Points: 19
Sail#: GBR 42
Boat: Richard Phillips (GGM)
Entrants: Christchurch SC
Code: RES
Points: 20
Sail#: GBR 34
Boat: Peter Blick (GGM)
Entrants: Keyhaven YC
Code: RES
Points: 21
Sail#: GBR 619
Boat: R Crane (GM)
Entrants:
Code: RES
Points: 22
Sail#: GBR 40
Boat: Russell New (M)
Entrants: Christchurch SC
Code: RES
Points: 23
Sail#: GBR 57
Boat: Anthony Huggett (M)
Entrants: BurghField SC
Code: RES
Points: 24
Sail#: GBR 577
Boat: Roddy Steel (GM)
Entrants: Keyhaven YC
Code: DNC
Points: 31
Sail#: GBR 13
Boat: Roman Khodykin (M)
Entrants: MRSC
Code: OCS
Points: 31
Sail#: GBR 21
Boat: Michael de Courcy (GM)
Entrants: Mengeham Rythe SC
Code: OCS
Points: 31
Sail#: GBR 49
Boat: James Downer (O)
Entrants: Gurnard SC (CWC)
Code: OCS
Points: 31
Sail#: GBR 61
Boat: John Heyes (GM)
Entrants: Mengeham Rythe SC
Code: OCS
Points: 31
Sail#: GBR 611
Boat: Tony Lock (L)
Entrants: Christchurch SC
Code: RET
Points: 31
02-Jun-2018 13:23:56 RACE #3
Sail#: GBR 98
Boat: Cameron Tweedle (U23)
Entrants: WPNSA
Code: RES
Points: 1
Sail#: GBR 28
Boat: Jack Arnell (U23)
Entrants: Christchurch SC
Code: RES
Points: 2
Sail#: GBR 55
Boat: Henry Bagnall (O)
Entrants: Gurnard SC
Code: RES
Points: 3
Sail#: GBR 635
Boat: Simon Percival (M)
Entrants: Christchurch SC
Code: RES
Points: 4
Sail#: GBR 74
Boat: Lawrence Crispin (GM)
Entrants: Stone SC
Code: RES
Points: 5
Sail#: GBR 37
Boat: Steve Hayles (M)
Entrants: Christchurch SC
Code: RES
Points: 6
Sail#: GBR 21
Boat: Michael de Courcy (GM)
Entrants: Mengeham Rythe SC
Code: RES
Points: 7
Sail#: GBR 750
Boat: Ivan Burden (GM)
Entrants: Burridge SC
Code: RES
Points: 8
Sail#: GBR 62
Boat: Jerry Andrews (GM)
Entrants: RHYC
Code: RES
Points: 9
Sail#: GBR 22
Boat: Andrew Wylam (GGM)
Entrants: Mengeham Rythe SC
Code: RES
Points: 10
Sail#: GBR 20
Boat: Andy Denison (GM)
Entrants: Christchurch SC
Code: RES
Points: 11
Sail#: GBR 69
Boat: Cy Grisley (M)
Entrants: Keyhaven YC
Code: RES
Points: 12
Sail#: GBR 33
Boat: Kieron Holt (M)
Entrants: Warsash SC
Code: RES
Points: 13
Sail#: GBR 88
Boat: Jonathan Tweedle (M)
Entrants: Oxford SC
Code: RES
Points: 14
Sail#: GBR 100
Boat: Matthew Walker (M)
Entrants: Mengeham Rythe SC
Code: RES
Points: 15
Sail#: GBR 80
Boat: Ray New (L)
Entrants: Christchurch SC
Code: RES
Points: 16
Sail#: GBR 42
Boat: Richard Phillips (GGM)
Entrants: Christchurch SC
Code: RES
Points: 17
Sail#: GBR 620
Boat: Laurence Peters (GM)
Entrants: Christchurch SC
Code: RES
Points: 18
Sail#: GBR 12
Boat: Jack Acton (U23)
Entrants: Christchurch SC
Code: RES
Points: 19
Sail#: GBR 703
Boat: Matthew Wright (O)
Entrants: Keyhaven YC
Code: RES
Points: 20
Sail#: GBR 34
Boat: Peter Blick (GGM)
Entrants: Keyhaven YC
Code: RES
Points: 21
Sail#: GBR 619
Boat: R Crane (GM)
Entrants:
Code: RES
Points: 22
Sail#: GBR 57
Boat: Anthony Huggett (M)
Entrants: BurghField SC
Code: RES
Points: 23
Sail#: GBR 40
Boat: Russell New (M)
Entrants: Christchurch SC
Code: RES
Points: 24
Sail#: GBR 577
Boat: Roddy Steel (GM)
Entrants: Keyhaven YC
Code: DNC
Points: 31
Sail#: GBR 611
Boat: Tony Lock (L)
Entrants: Christchurch SC
Code: DNC
Points: 31
Sail#: GBR 13
Boat: Roman Khodykin (M)
Entrants: MRSC
Code: OCS
Points: 31
Sail#: GBR 49
Boat: James Downer (O)
Entrants: Gurnard SC (CWC)
Code: OCS
Points: 31
Sail#: GBR 61
Boat: John Heyes (GM)
Entrants: Mengeham Rythe SC
Code: OCS
Points: 31
Sail#: GBR 281
Boat: Merrick Gill (M)
Entrants: Christchurch SC
Code: RET
Points: 31

back