Itchenor Sailing Club

XOD Class

Matson Trophy

Series Results

Last scored Sat 07-Jul-2018 16:27 as provisional. Red scores are discarded.

Sailed: 6. Discards: 1. Competitors: 22. Scoring System: Low Points (Appendix A). Rating System: 1 Design.

Scroll down for a key to races

Rank: 1 Sail#: 26
Boat: Catherine (W)
Entrants: Colin McKinnon, Neil Hart
Gross Pts: 37 Net Pts: 14
Race Results:
Rank: 2 Sail#: 184
Boat: Quixotic (P)
Entrants: Jerrold Alexander, David Brittain, Steve Dover
Gross Pts: 56 Net Pts: 33
Race Results:
Rank: 3 Sail#: 65
Boat: Veronique (S)
Entrants: Michael McNish, Andrew Lennox
Gross Pts: 60 Net Pts: 37
Race Results:
Rank: 4 Sail#: 181
Boat: Xtravagance (S)
Entrants: Sam Spencer, Caroline Litchfield
Gross Pts: 60 Net Pts: 37
Race Results:
Rank: 5 Sail#: 158
Boat: Terrapin (S)
Entrants: Roy Griggs, Mike Scott, Robin Wootton
Gross Pts: 62 Net Pts: 39
Race Results:
Rank: 6 Sail#: 186
Boat: Phoenix (W)
Entrants: Chris Darling, Chris Froy, Alastair Shaw, Andrew Shaw
Gross Pts: 62 Net Pts: 39
Race Results:
Rank: 7 Sail#: 116
Boat: Thalia (S)
Entrants: Phil & Liz Chowienczyk
Gross Pts: 63 Net Pts: 40
Race Results:
Rank: 8 Sail#: 192
Boat: Felix (P)
Entrants: Tony Probert
Gross Pts: 58 Net Pts: 46
Race Results:
Rank: 9 Sail#: 188
Boat: Princess Jalina (W)
Entrants: David Palmer
Gross Pts: 72 Net Pts: 49
Race Results:
Rank: 10 Sail#: 80
Boat: Lass (W)
Entrants: Ian Andrew, Richard & Mille Bullock, Jeremy Lear, John Tremlett
Gross Pts: 77 Net Pts: 54
Race Results:
Rank: 11 Sail#: 132
Boat: Harmony (P)
Entrants: John & Linda Tattersall
Gross Pts: 95 Net Pts: 72
Race Results:
Rank: 12 Sail#: 182
Boat: Sweet X (S)
Entrants: Mark Palmer
Gross Pts: 102 Net Pts: 79
Race Results:
Rank: 13 Sail#: 91
Boat: Astralita (W)
Entrants: Michael Martell, Fraser Graham, Tim Copsey
Gross Pts: 103 Net Pts: 80
Race Results:
Rank: 14 Sail#: 51
Boat: Athena (W)
Entrants: David McGregor, Renee McGregor, Beverly Coghlan
Gross Pts: 104 Net Pts: 81
Race Results:
Rank: 15 Sail#: 152
Boat: Beaver (S)
Entrants: William, Penny, Chris, Clare, Nick, Mike
Gross Pts: 107 Net Pts: 84
Race Results:
Rank: 16 Sail#: 50
Boat: Xcitation (W)
Entrants: Roger Yeoman, Mike Moss
Gross Pts: 107 Net Pts: 84
Race Results:
Rank: 17 Sail#: 55
Boat: Falconet (S)
Entrants: Alan Perry, Ron Parker, Jim Dunn, Peter Lawrence
Gross Pts: 108 Net Pts: 85
Race Results:
Rank: 18 Sail#: 151
Boat: Xanadu (P)
Entrants: Jasper Bardon, Tony Monks
Gross Pts: 111 Net Pts: 88
Race Results:
Rank: 19 Sail#: 174
Boat: Foxglove
Entrants: Alastair & Jackie Ashford
Gross Pts: 116 Net Pts: 93
Race Results:
Rank: 20 Sail#: 101
Boat: Thora (S)
Entrants: Ted Roose, Bill Barnes, David Priscott
Gross Pts: 118 Net Pts: 95
Race Results:
Rank: 21 Sail#: 73
Boat: Zephyr (S)
Entrants: David Maclean
Gross Pts: 124 Net Pts: 101
Race Results:
Rank: 22 Sail#: 103
Boat: Minx (P)
Entrants: James Vernon, George Vernon and James Horsley
Gross Pts: 126 Net Pts: 103
Race Results:

Race Key

Race Name Start Date
R1 XOD RACE 2 12-May-2018 13:30:00
R2 XOD RACE 3 12-May-2018 14:00:00
R3 XOD RACE 2 19-May-2018 13:30:00
R4 MATSON TROPHY 09-Jun-2018 13:30:00
R5 XOD RACE 2 30-Jun-2018 13:30:00
R6 XOD RACE 2 07-Jul-2018 13:30:00